Hlavní menu
Hlavní strana
Aktuality
Cestopisy
Recenze
Reportáže
Vzpomínáme
Prohledávání
Počasí
Slovník OV-ČJ
Džouky
Inzeráty
Budíky
Osobní stránky
Pokec
Fórum
Chat
Kalendář
Volte
Jak se Vám líbí?


Historic Air Show PDF Tisk E-mail
Příspěvek přidal Hlava    Středa, 13 červenec 2005

Image

Tak se opět hlásí Váš přispěvatel Hlava!

Takže tentokrát se nebude jednat o opravdovou motoakci, jak jste na těchhle stránkách zvyklí ale myslím, že stejně jako já tak i spousta z vás má jako motorkáři kladný vztah k technice. Nebudu vás dál napínat navštívil sem Historic Air Show v Roudnici nad Labem a jak už sám název napovídá jedná se o „letecký den" kterého se účastní krom moderních strojů i historická letedla což je hlavním lákadlem této akce.

 Image

 Image

 Image

No aby se někomu nezdálo, že zde píšu příliš stroze, tak ještě před tím než se vrhnu do vyjmenovávání zúčastněných strojů, vojenské techniky,válečných veteránů a doprovodných akcí pár zážitků z cesty. Už složení posádky slibovalo zajímavý zážitek. Přibral sem do sidecaru svého kamaráda, který je velký fanda historie, zbraní ale také piva, takže už nakládání proviantu by u mnohých cestovatelů vyvolalo úsměv. Po naložení nezbytných „zbytečností" byl náklad side obohacen o několik lahví piva a karton cigaret oblíbené značky SPARTA. Tato část výbavy byla uložena hned za sedačku, což se ukázalo jako velmi dobré řešení, neboť se kamarád po celou cestu vydatně posiloval jak alkoholem tak nikotinovými tyčinkami, což se musím přiznat nebylo právě příjemné sledovat jak si tam hoví a vykuřuje. Naštěstí piva měli za následek nutnost častých zastávek a tak sem si co se kouření týče přišel taky na své:-) Po přestávce v Mladé Boleslavi, kde jsem navštívil jednoho známého, jsme v pátek na večer konečně dorazili na roudnické letiště a v přilehlém kempu rozbalili stan.

 Image

 Image

 Image

Přestože oficiální program začínal až v sobotu, drtivá většina strojů už stála na stojánkách a tak byla možnost si je v klidu prohlédnout. Největší pozornost samozřejmě budily stroje 2. světové války Hawker Huricane, P-51 Mustang, B-25 Mitchel, T-28 Trojan a cvičný stroj Pilatus P-2. Po pořízení fotografií a důkladné prohlídce strojů jsme se uchýlili k jednomu z jichž fungujících stánků a až téměř do brzkých raních hodin popíjeli a diskutovali s účastníky akce.

 Image

 Image

 Image

V sobotu už plochu zaplnili tisíce lidí a tak bylo mnohdy docela obtížné se protlačit k vystaveným exponátům, o návštěvě diskuse a autogramiády s válečnými veterány ani nemluvě. Tu jsem ke své velké lítosti byl nucen vynechat. Popisovat vám krásu exponátů a umění pilotů mi přijde jako nošení dříví do lesa, takže přiložím jak fotografie tak video. Sám bohužel nemám digitální foťák,  tudíž moje fotky budou nejspíš až příští týden, ale nemusíte mít strach ani o ty vás nepřipravím. Naštěstí mám v Roudnici kamarádku která mi pro vás dodala jak fotky, tak i video takže nasávejte atmosféru. Ale přeci mě napadá jedna událost která stojí za zmínku, show navštívil i pan prezident Klaus. Přiletěl letounem L-200 Morava a ozbrojený doprovod mu dělali Mi-24. Při pohledu na tuto zvláštní letku sem si vzpomněl jak v roce 1993 přilétal na letecký den v Bratislavě tehdejší ministr obrany vládním speciálem doprovázeným letouny Mig-29. Proti tomu vypadal přílet prezidenta Klause spíš jako parodie nebo recese:-)))

 Image

 Image

 Image

Sobotní večerní pitku a následující noc i ráno pokazil poměrně silný déšť. Program byl stejný jako v sobotu jen o něco kratší. Po poledni mi uschly věci a tak sem se zbalil a pospíchal po dálnici domů. Místy byla vozovka mokrá od přeháněk, ale naštěstí mě žádná nedostihla a tak jsem dojel v suchu až domů.

 Image

 Image

 Image

Snad ještě jedna připomínka pro ty kdo by se chtěli nechat zlákat a tuto akci navštívit, jelikož je to akce opravdu ojedinělá, koná se v dvouletých intervalech. A to je opravdu všechno, nashledanou na HAS 2007!

HlavaXBR

Video ke stažení ZDE (velikost videa cir. 42 MB).

Fotogalerie pokračuje zde:

 Image

 Image

 Image

 Image

 Image

 Image

 Image

 Image

 Image

 Image

 Image

 Image

 Image

 Image

 Image

 Image

 Image

 Image< Předch.   Další >

Diskuze k článku:
Zatím žádné příspěvky

Přihlášení
Uživatelské jméno
Heslo
Zapamatovat
Zapomenuté heslo
Registrace
Nemáte účet?
Vytvořte jej!
Kdo je on-line
Právě zde jsou
Hosté : 70


Hlavní strana
Advertisement