Hlavní menu
Hlavní strana
Aktuality
Cestopisy
Recenze
Reportáže
Vzpomínáme
Prohledávání
Počasí
Slovník OV-ČJ
Džouky
Inzeráty
Budíky
Osobní stránky
Pokec
Fórum
Chat
Kalendář
Volte
Jak se Vám líbí?


Branná - VIII. Kolštejnský okruh "O cenu Václava Paruse" PDF Tisk E-mail
Napsal Administrator    Úterý, 11 říjen 2005

Image

POZDĚ, ALE PŘECE PŘINÁŠÍME REPORTÁŽ Z LETOŠNÍHO ROČNÍKU CENY VÁCLAVA PARUSE. ZDE JE :

Branná, VIII. Kolštejnský okruh „O cenu Václava Paruse"

Závod historických silničních motocyklů a sidecarů, volný závod supermono.

Je 5. hodin ráno 11.září 2005, budík se rozezněl tak trochu jinak než obvykle. V hlavě mi drnčí po třech a půl hodinách spánku a veselých přípravách na dnešní výlet, ale co rozlepuji oči, budím Janku, jdu se psy a po příchodu domů zjišťuji , že Janka opět spí. Budím ji tedy znova, povedlo se. Vstává a začínají ranní rychloúpravy. Za necelou čtvrt hodinku, vybíháme z našeho luxusního obydlí v nejluxusnější Porubské čtvrti - Dělnická kolonie. No a jak asi každý ví tak dostat ženskou po 15 minutách ven je většinou  nemožné, takže „huráááá".

 Image

 Image

 Image

Po cestě na smluvené odjezdové stanoviště, potkáváme Áďu, ten celý rozjařený mi v rychlosti  sděluje, že si koupil novou kombinézu  za 150 EURO a mizí za domem. Přicházíme na smluvené místo, kde na nás již čeká limuzína REBEL, značky TRABANT. Věci ukládáme do zavazadlového prostoru, a plni očekávání nastupujeme.

Náš soukromý řidič (Muvis) po dvou vypitých REDBULECH otáčí klíčkem v zapalování a motor okamžitě naskakuje. Uvnitř vozu probíhají psychické přípravy na cestu. Řidič (Muvis)  řadí zpátečku a vyjiždíme z depa (parkoviště před domem). Asi o kilometr dále přibíráme posledního spolujezdce (Bočka) a vydáváme se na cestu do Opavy, pak dále na Bruntál, Šumperk, Hanušovice a Branná. Cestou potkáváme jen pár vozidel, protože v neděli ráno buď každý spí nebo teprve přichází po probdělé noci ze Stodolní (viď PAPUANEC).

 Image

 Image

 Image

Nejvíce se těšíme na stoupák na skřítek, jestli ten vyjedeme, tak už všechno. Blíží se to, Trabantík nezklamal, pneu již řádně zahřáte se zakusují do asfaltu s takovou vervou, že by se jeden podivil.

Po třech hodinách jízdy dorážíme, již řádně polámaní z luxusních sedaček a obřího prostoru na nohy, do Branné. Už z dálky slyšíme zvuky ranní přírody, kdy v devět hodin nahoře na kopci začal již první závod dvou kilometrového okruhu okolo Kolštejnu.

 

 Image

 Image

 Image

Přicházíme k provizorní kase, kde platíme vstupné celých 50 korun na osobu (30 pro studenty) a 20 korun za program. Procházíme okolo policejní hlídky, strážce pořádku si nás přeměřuje vážným pohledem a usuzuje, že z naší strany je vše v pořádku. Pokračujeme bez zastavení dál. Již před první zatáčkou na nás vykukují 2 krasavci, jeden stroj MOTO GUZZI 850-T5 a jeho sidecarové dvojče, no prostě nádhera. Pokračujeme dál za zvuky  motorů, přicházíme do první šikany, kde motocykly kategorie U (Clubsport do roku 1978 pro 250/2T +350/4T 1vál.) vjíždí v plné rychlosti, při podřazení o jeden rychlostní stupeň a zvuk motorů ohlušuje. Dnes se bude opravdu na co dívat a kochat se překrásnými kousky veteránských strojů.

Po skončení závodu přecházíme přes zavodní dráhu  směrem do kopce na náměstí, kde se odehrává idylka, všudypřítomné depo okolo tratě naznačuje spoustu focení a zábavy. (málem bych opominul těch několik stánků s občerstvením a veřejné záchodky značky převážně TOI-TOI ).

 Image

 Image

 Image

Po příchodu na nádvoří začínají postupně závody tříd E+T ( E- Post - vintage přes 350ccm vyrobené 1931-1949 ; T- Clubsport do roku 1978 pro 125/2T + 250/4T ;  H - Classics do 250ccm vyrobené 1950 - 1967 ; J+K ( J - Classics do 350ccm vyrobené 1950-1967 ; K - Classics přes 350ccm vyrobené 1950-1967) ; V - Clubsport do roku 1978 pro 500/vál. a sidecary.

Toto byl nabitý dopolední  program, kdy jsme cestovali od jednoho stanoviště ke druhému a kochali se krásami dolaďování závodních strojů šroubováky v rukou mechaniků. Následovalo vyhlášení vítězů dopoledních závodů a obědová pauza.

 Image

 Image

 Image

Po hodině odpočinku začal odpolední program závodů kategorií B+C ( B - Vintage vyrobené 1920 -1930 ; C - Post - vintage do 350ccm vyrobené 1931-1949 ) ; R+X ( R - GP do 250ccm vyrobené 1968 - 1978 ; X - Clubsport do roku 1978 do 1000 ) ; F+L ( F - Classics do 175ccm vyrobené 1950 - 1967 ; L - Motocykly do 50ccm ) ; S+W1 ( S - GP přes 250ccm vyrobené 1968 -1978 ; W - Clubsport do roku 1978 pro 750/2 vál. + 500/vícevál. ) ; W2 - Clubsport do roku 1978 pro 750/2 vál. + 500/vícevál. A závěrečný vložený závod třídy SUPERMONO. (Jednoválcové motory ve vlastních rámech).

Ve třídě supermono zvítězil Libor Kamenický, který své soupeře opravdu převálcoval a to rozdílem všech o jedno a některých dokonce o dvě kola. Byla to úžasná podívaná, když všechny tyto stroje jezdily okolo přihlížejících diváků, a to  ve vzdálenosti na natažení ruky a v některých místech rychlostí až 270Km/h. A to vše mezi místními domy. Vyhlášení průměrné rychlosti 123 km/h  mluví za vše.

 Image

 Image

 Image

Panu Parusovi je letos úctyhodných 79 let. Je to člověk, který žije motorkářský život již od svého mládí a učastnil se závodů Tourist Trophy na ostrově Man.

No, po všech těchto lahodných zvucích a vůních, co ze sebe motocykly vydaly, jsme se plni dojmů vypravili na cestu k naší limuzíně značky TRABANT a na přesun  do Ostravy.

Po cestě domů jsme se stavili na benzínce za Bruntálem, koupit něco k zahryznutí a chtěli fičet dál. Ale neujeli jsme ani sto metrů od benzínky a došlo nám palivo, tak jsme se ještě jednou vrátili na onu benzínku, natankovali, zalili benzín dávkou oleje M2T  a vyrazili,  teď již za deště, na poslední štaci směr Ostrava.

Dade_VFR

Krátká videa ke stažení najdete zde:

Video1

Video2

Video3

Video4

Video5

Video6

Video7

Pokračování fotogalerie je zde:

 Image

 Image

 Image

 Image

 Image

 Image

 Image

 Image

 Image

 Image

 Image

 Image

 Image

 Image

 Image

 Image

 Image

 Image

 Image

 Image

 Image

 Image

 Image

 < Předch.   Další >

Diskuze k článku:
HlavaXBR   (12.10.2005 06:03:53)
Nááádhera ještě sem v Branné nebyl ale prý je so skoro tak dobré jako Hořice tak snad napřesrok!!!

Pralinka   (12.10.2005 08:48:39)
Take jsme tam se Standou byli a bylo to moc fajn! Nekteri jezdili jak draci. Az me prekvapovalo co ty stroje dokazou!

sima   (23.10.2005 02:48:30)
byl jsem tam jenom chvilku a vyborne, skvele, skoro bych rekl ze lepsi nez MotoGP


Přihlášení
Uživatelské jméno
Heslo
Zapamatovat
Zapomenuté heslo
Registrace
Nemáte účet?
Vytvořte jej!
Kdo je on-line
Právě zde jsou
Hosté : 51


Hlavní strana
Advertisement