Hlavní menu
Hlavní strana
Aktuality
Cestopisy
Recenze
Reportáže
Vzpomínáme
Prohledávání
Počasí
Slovník OV-ČJ
Džouky
Inzeráty
Budíky
Osobní stránky
Pokec
Fórum
Chat
Kalendář
Volte
Jak se Vám líbí?


Přestavba Suzuki GSX 1400 Samurai Power PDF Tisk E-mail
Napsal Administrator    Úterý, 08 listopad 2005

Image

Po čtyřech letech strávených na překopaném Banditu mě tvůrčí invence nutila postavit něco nového s většími zásahy do podvozku a vytvoření stroje k obrazu svému. Logickým přechodem z B12 je GSX14. Motor mě absolutně nadchnul. Mám rád porci krouťáku v nízkých. Zvažoval jsem i přestavbu z Hayabusy ve stylu B-King, ale pro naháče je motor čtrnáctky pěknější a nemusím ho tolik točit. Takže to, co po půl roce usilovné práce a odříkání vzniklo je něco mezi B-Kingem a Z 1000, která se mi moc líbí, ale ten motor nevalného krouťáku...

 

Bandita jsem se slzami v očích prodal 1.11.2003 někde za Prahu a ihned jsem začal shánět bouranou 14. Byl to docela problém, ale týden před vánocemi jsem natrefil na netu nabídku v Německu - rok 2003, naj. 1400 km , př. kolo a vidle v háji. Nikdo mi ji však v tu dobu nechtěl dovézt. Vzal jsem vozík za Fabii a jel tehdy se skorošvárou 1000 km přes celé Německo pro mou vyvolenou sám.

Přes zimu jsme ještě dodělávali podkroví, takže jsem na suzi šáhnul až v březnu. Nějaké skice či plány už jsem měl připravené. Nechal jsem proměřit a srovnat mírně ohlý krk řízení a huráá do přestavby. Takže odstrojit a první na řadě bylo napasování kyvky z RSV. Uřezal jsem komplet podsedlovku, upravil uložení kyvky - zúžil, použil jiná jehlová ložiska a banán byl v rámu. A co přepákování?! Jelikož jsem chtěl zachovat kvůli krouťáku původní airbox, nemohl jsem použít původní centrál z RSV, ale úchyt pružící jednotky posunout co nejníž. To splňovala pouze jednotka s přepákováním kawa, já tam šoupnul ZX-6R 03. Samozřejmě jsem předem musel provést nějaké výpočty tuhosti pružení, zdali to vůbec bude fungovat. Vyšlo mi, že zadek bude trošku tvrdší, ale jiné řešení nebylo. V provozu se potom ukázalo, že se na tom dá jezdit, ale já sehnal měkčí pružinu ze Srada a je to teď lepší.

 Image

 Image

 Image

Další v pořadí byla UPSD vidle ze ZX-6R 03 s radiálními třmeny. Jelikož je asi o 70 mm kratší než orig. GSX 14 musel jsem ji prodloužit. To jsem provedl nadstavením zlatých duralových nosníků o 30 mm, což je i tloušťka horních brýlí, takže to není vizuelně poznat. Samozřejmě musela být prodloužena i střeva vidlic. Na brýle jsem použil nejpevnější Al slitinu - Certal 7075. Dva kvádry vážily cca 10 kg než z nich můj dvorní soustružník „vystrouhal" spodní brýle tl. 80mm dle vzoru MV Agusty  a horní leštěné provrtané brýle s risery na 28mm duralová řídítka. Musel jsem ovšem spočítat rozteč osy řízení a osy vidlice. Vzhledem k tomu, že RSV kyvka je o 50 mm kratší než originál a UPSD vidle taky, musel jsem zvolit takovou rozteč na brýlích, aby výsledná geometrie podvozku byla kompromisem mezi extrémně krátkou stopou a naopak. Přiklonil jsem se ke kratšímu závleku jelikož nepotřebuju stabilitu ve vysokých rychlostech( jezdit na naháči více než 150km/hod je docela fuška) a musím říct, že ovladatelnost je super. Přes vyšší váhu se pomalejší zatáčky vykrajujou lépe než na mém předchozím banditu (to měl taky kratší vidli). Bohužel tato geometrie přinesla nestabilitu při sólo jízdě v rychlostech okolo 200 km/hod. Ve dvojko však bez problémů 230 km/hod.

 Image

 Image

 Image

Koncem května, mám tedy holý rám s vidlema, kola jsou z RR 929, zadní kotouč je vypálený z nerezi, brzdič je orig. RSV s nově vyfrézovaným unašečem, přední kotouče - prům. 330 mm jsou origo Braking Wave. Jelikož ZX-6R 03 má průměr kotoučů 280 mm, musel jsem uložení brzdových třmenů radiálně nadstavit o 25 mm. Říkáte si proč jsem zvolil tak velký průměr kotoučů? Váhal jsem dlouho, dělal výpočty brzdné síly, ale plocha pístků třmene ZX 6 je cca stejná jako plocha pův. šestipístků a hl. brzdový válec ZX 6 je menší než GSX, který jsem zachoval, takže výsledek není tak brutální. Zvolil jsem kotouče největšího průměru i kvůli vzhledu a byl jsem zvědav jak budou brzdit. Na ráfek z RR mám možnost dát kotouče z CBR 600 prům. 296 mm, nebo i z VTR prům. 320 mm a upravit pouze podložky pod třmeny. To je ta výhoda z GP J. No musím říct, že brzda je velmi progresivní a při větším tlaku dvěma prsty se kolo snadno blokuje. Běžně brzdím pouze ukazovákem.

 Image

 Image

 Image

Tvorba podsedlového rámu probíhala jednoduše. Vzhledem k tomu, že ani 15 let po revoluci v naší republice neseženete (v menším množství) svařitelné pevnostní Al trubky ani chrommolybden-tenkostěnné, musel jsem koupit trubky normálně z Ferony s tl. stěny 3 mm. To vám při snaze o snížení hmotnosti moc nepomůže. Nabodoval jsem trubky k rámu, potom úchyty a výztuhy, které už jsou z chrommolybdenového plechu. To vše mi pak kámoš se svářečskými zkouškami odborně zavařil. Rovněž mi přivařil úchyty na crash válečky a u hlavy řízení přípravu pro namontování příčného tlumiče řízení.

Motor je bez vnitřních úprav, lakovaný v barvě motorky, víka jsou leštěná a moje specialitka z banďoura - prosklené víko spojky. Tady to bylo trochu složitější neboť oproti GSF je tady nepravidelná kruhová výseč. Dobrá věc je i teploměr oleje. Orig. sekund. převod 18/41 jsem změnil na 17/42.

Výfuky mi dle mého návrhu inspirovaného B-Kingem promptně z nerezu zhotovil klučina z Hlučína. Jsou tam přímé perforačky obalené vatou s možností  přidat přepážky ve stylu Supertrapp. Zvuk je perfektní a výkonová křivka je lepší než originál. Naměřili jsme 113 PS při cca 6 500/min a 136 Nm při cca 4 500-5 500/min. Žádné extrémní propady, krásná křivka. Nicméně ladit se dá stále, takže jsem tam později  šoupnul KN filtr a Power Commander, ale ještě to nemám dolazeno a změřeno.

 Image

 Image

 Image

Nádrž je původní, nelíbil se mi však její usedlý tvar, tak  jsem ji trošku zbaculatil pomocí PU pěny a laminátu. Zabralo mi to týden dovolené.

Podsedlovka je z R1 04. Je to upravený racing laminát ze Sebimota. Sedla jsou upravená ze ZX-6R 03. Nově jsem je potáhl plastickou koženkou, kterou jsem dlouho sháněl.

Maska a světlomet jsou Z 1000, protože se mi moc líbí a neměl jsem už čas tvořit nějaké extravagantní tvary. Sháněl jsem ji více než rok! Budíky jsou originál.

Zadní světlo jsem vytvořil z diod. Mini LED blinkry, šroubky na vících motoru i poskládané opletené hadice jsou značky LighTech. Úchyty stupaček jsou vlastní výroby z pochromované oceli, jsou posunuty výš a dozadu, páky na kul. ložiscích.

Vyjel jsem tedy koncem září (světlo  bylo zatím z VTR). Docela dřina byla vyleštit kola, víka, ale zejména kyvačka, která je v originálu eloxovaná a na středovém díle byl odlitý nápis Aprilia. To vše muselo dolů a pak vyleštit. Je to však nějaká hnusná italská slitina, která moc leštit nejde. Zařekl jsem se, že další moje stavba už nebude mít leštěného nic. Oříšek byl taky nacpat veškerou elektriku pod sedlo do zmenšených prostor. Je tam i alarm a v „zavazadlovém" prostoru je místo pro lékárničku, foťák i menší svačinu.

 Image

 Image

 Image

Zvažoval jsem i obutí oranžových pneu, které se dají sehnat (různé barvy, viz. www.cycletires.com), ale ono to vypadá dobře naleštěné na výstavě, kdežto v provozu je na té gumě vidět prach z cesty a to za těch 350 Euro nestojí. Existuje i fórum www.suzuki-gsx.cz, doporučuji mrknout. Na podzim jsem fotky ještě nedodělané motorky hodil na některé zahr. weby. Z francouzkého Mototuningu už motorku chtěli kupovat, ale co mě zarazilo, byla reakce jednoho němce, který napsal něco v tom smyslu, že žasne, co my za bývalou „železnou oponou" jsme schopni postavit za stroje snů. Takže nás mají ještě pořád za opice.

Kdybych měl prachy, tak by stavba byla ještě extrémnější - tuningová kola, třeba i „letmáč", vzadu 240 mm pneu, racing UPSD 50 mm vidli, pořádný motortuning (turbo?!?). Ale ono se už na takovém stroji nedá moc pohodově jezdit. Je to jen ukázka konstruktérského umu a bike na výstavu. Já si postavil motorku, která mi padne a chci na ní cestovat. Dělat na ní stunt kousky raději nebudu, aby nepřišla k úhoně, ale na okruhu už jsem párkrát byl.

Přikládám ještě foto mého předešlého Banďoura, kterého jsem v roce 2000 tunil taky půl roku a pak sním za 4 roky najezdil 35 000 km.

 Image

 Image

Přes zimu bych byl schopen přestavět vám Vaši mašinu, či provést lehký tuning, opravit a vylepšit crash bike, nebo jen poradit. Mám z netu stáhnutých cca 2 000 obrázků tuning motorek, takže inspirace je ...Můj telefon: 606 708 901.

Tuningu zdar!

Robert Ševčík, Ostrava< Předch.   Další >

Diskuze k článku:
jura   (08.11.2005 10:54:07)
Vždycky jsem slintal jak sjem tuhle motku viděl a nemohu než ji pochválit. Je to megaultrafantastická stavba !!! A jelikož B-king, je také má vysněná motka, tak musím konstatovat, že to tvoje spojení prvků z B-Kinga a Z 1000, je prostě fantastické !!! A designéři by se od tebe mohli lecčemus přiučit. Jen tak dál s těmi přestavbami, ale nepřeháněj to moc, bo mi vyschnou slinné žlázy :-))))) , a přeju spousty kilometrů bez nehod a jiných komplikací.

Hyene   (08.11.2005 11:16:16)
Tohle, je vážně krasawice, Robert, je pán šikovných rukou.......

Hyene   (08.11.2005 11:20:10)
Tohle, je vážně krasawice, Robert, je pán šikovných rukou.......

hombré   (09.11.2005 09:38:10)
Tak slintám a sliním yak sviňA !!!!!!
Moc pěkné to máš...

HlavaXBR   (24.03.2006 06:53:30)
Skládám poklonu koukal sem že to uspělo i na výstavě opravdu pořádnej kus práce tiše závidím:-)


Přihlášení
Uživatelské jméno
Heslo
Zapamatovat
Zapomenuté heslo
Registrace
Nemáte účet?
Vytvořte jej!
Kdo je on-line
Právě zde jsou
Hosté : 47


Hlavní strana
Advertisement