Hlavní menu
Hlavní strana
Aktuality
Cestopisy
Recenze
Reportáže
Vzpomínáme
Prohledávání
Počasí
Slovník OV-ČJ
Džouky
Inzeráty
Budíky
Osobní stránky
Pokec
Fórum
Chat
Kalendář
Volte
Jak se Vám líbí?


Nový zákon o provozu na pozemních komunikacích - II. část PDF Tisk E-mail
Napsal Administrator    Sobota, 20 květen 2006

§47 Dopravní nehoda
(2) Řidič, který měl účast na dopr. nehodě, je povinen

c) musíme učinit opatření k zabránění vzniku škody osobám nebo věcem , pokud to hrozí v důsledku dopr. nehody
d) a musíme spolupracovat při zjišťování skutkového stavu. (jak a proč a kdy a co se vlastně stalo)

(4) Mění se nám i částka, od které musíme ohlásit nehodu policii a to na 50 000,-Kč

(5) Jestliže škoda je menší než 50 000,-Kč, nebo jestli není poškozen majetek třetí osoby (půjčené auto, firemní vozidlo, leasing) a dohodneme se na míře účasti (kdo je vinen a kdo je poškozen) tak nemusíme hlásit nehodu policii.

§48 Přeprava osob
(6) V přípojném vozidle, které není určeno pro přepravu osob je přeprava osob zakázána, neplatí to pro přípojné vozidlo Horské služby při přepravě zachraňované osoby.

§57 Jízda na jízdním kole
(8) Při vjíždění na přejezd pro cyklisty se cyklista musí přesvědčit zda může vozovku bezpečně přejet, aniž by ohrozil sebe nebo ostatní účastníky provozu. Cyklista při přejíždění vozovky, nesmí donutit ostatní řidiče spomalit nebo změnit směr jízdy (musí dát přednost). Na přejezdu pro cyklisty se jezdí vpravo. (přejez pro cyklisty je označen značkou)

§58
(1) Přilbu na kole musí použít osoba mladší 18 let

(6) Cyklista je povinen za snížené viditelnosti mít za jízdy rozsvícen, vpředu světlomet s bílým světlem svítícím dopředu a zadní svítilnu červené barvy nebo přerušované světlo červené barvy. Je-li vozovka dostatečně souvisle osvětlena, může použít cyklista vpředu svítilnu bílé barvy s přerušovaným světlem.

§60 Jízda na zvířatech a vedení a hnaní zvířat
(11) Vlastník nebo držitel domácích zvířat je povinen zabránit pobíhání těchto zvířat po pozemní komunikaci. ( zaviní-li toto zvíře dopr. nehodu viník bude majitel zvířete)

§67 Speciální označení vozidel a osob

(1) Je tam přidáno označení vozidla praktického lékaře ve službě. Označení určuje prováděcí právní předpis. (budou mít i určité výhody - zastavení, stání, atd.)

(4) Označení O1 ,(osoba těžce tělesně postižená nebo těžce pohybově postižená), může použít pouze osoba které bylo toto označení vydáno podle zvláštního předpisu. Takto označit vozidlo můžeme pouze je-li postižená osoba ve vozidle, ať už jako řidič nebo jako přepravovaná osoba. Na výzvu policisty nebo strážníka musíme prokázat, že nám byly přiznány mimořádné výhody, které opravňují k užívání tohoto označení. ( číslo průkazu a číslo označení musí byt stejné)

(5) Je-li to naléhavě nutné, mohou vozidla s označením O1 vjíždět i tam kde je značka " Zákaz vjezdu" omezena dodatkovými tabulkami "Jen zásobování" " Mimo zásobování" "Jen dopravní obsluha" "Mimo dopravní obsluhy"

(6) Je-li to naléhavě nutné, mohou vozidla s označením O1 vjíždět i do "Pěší zóny"

(8) Silniční správní úřad může na základě žádosti, vydat rozhodnutí o zřízení vyhrazeného parkoviště v místě bydliště. Tento úřad vykonává dohled nad řádným užíváním vyhrazeného parkoviště.

§70 Řízení provozu světelnými signály

(2) Při řízení provozu na křižovatce znamená pro řidiče
c) signál se zeleným plným kruhovým světlem "Volno" znamená možnost pokračovat v jízdě a při dodržení ustanovení o odbočování, 
odbočit vpravo nebo vlevo, přičemž musíme dát přednost chodcům přecházejícím ve volném směru po přechodu a také dát přednost cyklistům přejíždějícím ve volném směru po přejezdu pro cyklisty.< Předch.   Další >

Diskuze k článku:
Zatím žádné příspěvky

Přihlášení
Uživatelské jméno
Heslo
Zapamatovat
Zapomenuté heslo
Registrace
Nemáte účet?
Vytvořte jej!
Kdo je on-line
Právě zde jsou
Hosté : 51


Hlavní strana
Advertisement