Hlavní menu
Hlavní strana
Aktuality
Cestopisy
Recenze
Reportáže
Vzpomínáme
Prohledávání
Počasí
Slovník OV-ČJ
Džouky
Inzeráty
Budíky
Osobní stránky
Pokec
Fórum
Chat
Kalendář
Volte
Jak se Vám líbí?


Návod č. 3 - Článek
3Zdarec, srdečně vás všechny zdravím u dnešního pokračování našeho malého seriálu. V dnešním díle si posvítíme na další typ stránky a to článek.

punktZačátek bude velice podobný jako v minulém díle. Klikněte na link Tvoje stránky a dále klikněte na link Přidat stránku. V roletce nahoře vyberte typ stránky Článek a klikněte na Dále.

punktJeště než se pustíme do vytváření článku, řekneme si něco o Menu. Klikněte na kteroukoliv položku v menu a otevře se vám menu editor. Nahoře je zašrtávací políčko 'Zobrazit tuto stránku jako položku v menu'. Slouží k tomu, abyste určili jestli má být stránka zařazena jako další položka v menu (to je výchozí stav), anebo má být zařazena za některou již existující stránku. To zařídíte tak, že toto políčko odškrtnete. Položka, která reprezentovala tuto stránku zmizne. Následně klikněte na Hotovo. Systém bude požadovat, abyste vybrali stránku, za kterou má být tato stránka zařazena. Vyberte a klikněte na Hotovo. Podmínkou tohoto celého je samozřejmě existence nějaké stránky, na kterou má být tato stránka pověšena.

punktA teď již naplno do článku. Klikněte na Editovat článek. Otevře se okno, ve kterém můžete editovat (nejen) text vašeho článku. Ve spodní části jsou tlačítka, pomocí kterých můžete vložit tučný, podtržený, nebo zkosený text. Krom toho můžete vložit odkaz do internetu. Tady by asi bylo dobré zmínit dvě věci: Jednak systém nijak nekontroluje jestli adresa, kterou zadáváte je formálně v pořádku, takže buďte pečliví, ať vám to funguje. Druhak tučnost nebo podtrženost nebo kurzíva jsou zabezpečeny značkami. Každá značka musí být zahájena i uzavřena. Značky mohou být kombinovány. Můžete klidně napsat text, který bude zároveň tučný, zároveň podtržený a zároveň kurzívou. Toho docílíte tak, že manuálně vypíšte do textu toto:

:b:i:u:tučný, zároveň podtržený a zároveň kurzívou.:/u:/i:/b:
(aby se mi to tady zobrazilo, používám jen jednu dvojtečku před a za písmenem, mají tam být ale DVĚ :))

Dejte si pokud možno pozor na to, aby byly značky uzavírány v opačném pořadí, než byly otevřeny: b i u ... /u /i /b.

punktSamostatnou kapitolou jsou obrázky. Obrázek vložíte podobně jako v Galerii pomocí tlačítka Obrázek. Po kliknutí na něj se vám otevře okno pro vložení obrázku. Musíte pomocí tlačítka Procházet vybrat obrázek a do vstupního pole pro alternativní text zadat text, který se má zobrazit, když najedete myší nad obrázek. Pro obrázky platí stejná omezení jako v Galerii. Tedy maximálně 200  000  B veliký, jen soubory typu *.jpg, *.gif nebo *.png. Opět platí, že nemusíte mít více verzí pro jeden obrázek, stačí vložit velký obrázek a systém si ho sám upraví jak pro náhled zobrazovaný ve stránce tak pro velikost zobrazovanou po kliknutí na náhled. Po kliknutí na Hotovo systém zpracuje obrázek a zobrazí ho ve vámi editované stránce. V textu článku je obrázek reprezentován značkou :obr1: (dvojtečky mají být zase vždycky dvakrát). Tuto značku můžete v textu libovolně posouvat dopředu či dozadu, tím určujete umístění obrázku ve svislém směru ve stránce. Je třeba trochu experimentovat. U obrázku můžete ještě určit jestli má být zarovnán doleva či doprava. To uděláte tak, že kliknete přímo na obrázek, který chcete zarovnávat, objeví se editační okno, ve kterém můžete kliknout na Zarovnat vlevo případně Zarovnat vpravo. Pro ty z vás, kteří se orientují v psaní webů: nejde o nic jiného než nastavení vlastnosti float na hodnotu left nebo right. Zase platí, že experimentováním získáte nejlepší představu o tom, co a jak.

moto1moto2Jeden příklad za všechny: Pokud chcete zaformátovat odstavec tak, jak je zaformátován tento (dva obrázky po stranách), udělejte následující: Vložte hned po sobě dva obrázky. Nedávejte mezi ně žádné znaky. Žádná písmena ani mezery, nic. Po té, co jsou oba obrázky vloženy a zobrazeny na stránce, klikněte na ten, který má být zobrazen napravo od textu a zvolte možnost Zarovnat vpravo. Klikněte na Hotovo a klikněte na Editovat článek. Pište váš text přímo za značku posledního obrázku. Pak klikněte na občerstvit. Voalá...

Pokud chcete obrázek smazat, NEMAŽTE značku obrázku z textu. Zmátli byste systém a mohlo by to vést k nečekaným výsledkům. Tuto drobnost ještě ošetřím. Obrázek smažete tak, že na něj kliknete a pak v okně editace obrázku kliknete na Smazat obrázek.

punktNo a zbytek už znáte z Galerie. Doufám, že jsem na nic nezapoměl. Pokud máte jakékoli dotazy či připomínky, reagujte tady dole v diskuzi. Testujte, dělejte stránky, ať je co číst. Užívejte, hrkejte, buďte v pohodě jak sfinja a ZDAREC.
<<< Předchozí     Další >>>

popis stránky: Návod, ve kterém se detailněji podíváme na typ stránky Článek.
celkem zobrazena: 4450     průměrné hodnocení: 1     počet hodnocení: 1
1    2    3    4    5
(jako ve škole)

Diskuze:
Zatím žádné příspěvky

Přihlášení
Uživatelské jméno
Heslo
Zapamatovat
Zapomenuté heslo
Registrace
Nemáte účet?
Vytvořte jej!
Kdo je on-line
Právě zde jsou
Hosté : 52


Hlavní strana
Advertisement